Yeryüzü Mühendisleri Derneği Aylık Faaliyet Bülteni… (Haziran-2018)

Merhabalar değerli Yeryüzü Gönüllüleri,
Aylık etkinlik özetlerimizi paylaşmaya devam ediyoruz. Duyurularımıza-etkinliklerimize sosyal medya aracılığıyla https://www.facebook.com/yeryuzumuhendisleri/ ve https://twitter.com/yymuhendisleri ile web adresimiz, www.yym.org.tr adresimizden de ulaşabilirsiniz.

Malum olduğu üzere Haziran ayının yarısı Ramazan’a denk geldi. Ardından seçim süreci hızlandı ve nihayete erdi. Bu sebeple YYM Eğitim Atölyelerimizin faaliyetlerine istemeden de olsa ara vermek zorunda kaldık. Ay sonunda tek bir etkinliğimiz oldu. Ramazan ayının da kendine özgü bazı etkinlikleri olur. İftar ve sahur programlarında sivil toplum temsilcileri, çalışanları, gönüllüleri bir araya gelip görüş alış verişinde bulunma imkânına kavuşuyorlar. YYM olarak bu tür etkinliklere katılım sağlamaya azami özen gösterdik.

10 Haziran Pazar günü Genç YYM olarak Mehdi Öztürk’ün başkanlığında Gençlik Kuruluşları Birliği’nin sahur programına iştirak ettik.

14 Haziran 2018 Perşembe günü Genel Başkanımız Dr. Ömer Faruk Kültür ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla, Yenikapı’da gerçekleştirilen Milli İrade Platformu İftar Programına katıldı.

Genç YYM Üyelerimizden Abdülkadir Özkan’ın kardeşi Ebru Özkan’ın 11 Haziran 2018 tarihinde İsrail’de gözaltına alınması sebebiyle ilgili kurumlar nezdinde girişimlerde bulunup sosyal medya iletişim kanallarıyla kampanya başlattık. Süreci takip etmeye devam ediyoruz. Son olarak 30 Haziran Pazar günü Galatasaray Lisesi önünde yapılan basın açıklamasında hazır bulunduk. Basın açıklamasına katılan STK’lar adına konuşan Yeryüzü Avukatlar Derneği Başkanı Mahmut Doğan, Kudüs’e yaptığı ziyaretin ardından 11 Haziran’da Türkiye’ye dönmek için geldiği Tel Aviv’deki Ben Gurion Havalimanı’nda gözaltına alınan Ebru Özkan’ın derhal serbest bırakılması ve kendisinden özür dilenmesi gerektiğini belirtti. Taksim Galatasaray Lisesi önünde yapılan basın açıklamasına, Hukukçular Derneği, Hukukçu Kadınlar Derneği, İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER), Hukukun Üstünlüğü Platformu ve Yeryüzü Adalet ve İnsan Hakları Derneği de destek verdi.

İsrail’in haksız, mesnetsiz tutuklama ve keyfi göz altılarını öteden beri sistemli bir şekilde devam ettiriyor. İsrail bunu Kudüs’e gidecek Müslümanların gözünü korkutmak ve bir daha gelmemeleri için psikolojik baskı aracı olarak kullanıyor. Yaklaşık 20 günden beri gözaltında bulunan Ebru Özkan’ın bir an önce özgürlüğüne kavuşarak ülkemize dönmesini bekliyoruz. Elbette bunun için kamuoyunun konuya hassasiyet göstererek sahip çıkması gerekiyor.

28 Haziran 2018 Perşembe günü YYM Eğitim Atölyemizin konuğu İnşaat Mühendisi Orhan Uzuner oldu ve “Kardeş Kal Türkiye” projesi üzerine bir konuşma yaptı.

Dr. Ömer Faruk KÜLTÜR
Genel Başkan

Aidat ve Bağışlarınız için Banka Bilgileri:
Kuveyt Türk Katılım Bankası – Erenköy Şubesi. Yeryüzü Mühendisleri,
IBAN: TR65 0020 5000 0084 9421 6000 01

Düşünceni Paylaş

*

E-Posta adresiniz gözükmeyecektir.

seven − four =

Üst
Takip edin: