Yeryüzü Mühendisleri Derneği Aylık Faaliyet Bülteni… (Temmuz-2016)

Merhabalar değerli Yeryüzü Gönüllüleri,
Aylık etkinlik özetlerimizi paylaşmaya devam ediyoruz. Duyurularımıza-etkinliklerimize sosyal medya aracılığıyla https://www.facebook.com/yeryuzumuhendisleri/ ve https://twitter.com/yymuhendisleri ile Web adresimiz, www.yym.org.tr adresimizden de ulaşabilirsiniz.

Temmuz ayında Ramazan münasebetiyle etkinliklerimizi biraz yavaşlattık. Malum olduğu üzere iftar programları, Ramazan iklimine uygun programların takibi derken rutin etkinliklere pek fazla zaman ayıramıyoruz. Rağbette doğal olarak fazla olmuyor. Üç yılı aşkın zamandan beri Genel Merkezimiz Zeytinburnu Merkezefendi de idi. Buradaki yerimiz müstakil ve tarihi bir dokunun tam ortasındaydı. Lakin işlevsel açıdan pek cazip değildi. Uzun değerlendirme ve toplantıların ardından yeni bir yer arayışına girdik. Kısa zaman zarfında çokta uzakta olmayan bir yerde karar kıldık. Yine Zeytinburnu Sınırları içerisinde, Maltepe-Topkapı Caddesi üzerinde Uluğ İş merkezinin 4. Katı. Karar vermemizin ardından süratle taşınma işlemlerini bitirdik. Düzenimizi kurduk ve çok şükür etkinliklerimize burada kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Ramazan bayramının ardından bilindiği üzere 15 Temmuz akşamı Ülkemiz üzerine karabulutlar çöktü. Şükür ki milletimizin irfanı bu karabulutları sabaha kalmadan bertaraf etti. Bizlerde bu vatanın birer evladı olarak alanlardaydık. Sivil toplum kuruluşu kimliğimizle kalkışmanın ikinci günü 16 Temmuz 2016 tarihinde her türlü darbenin, kalkışmanın karşısında olduğumuzu dile getiren bir bildiri yayımladık. Bu vesileyle siz gönüllülerimizle bu duygu ve düşüncelerimizi burada bir kez daha paylaşıyoruz.

“Ülkemizin lider ülke konumunda olup dünya siyasetinde bir oyuncu değil, bazılarının piyonu olmasını isteyen, içeriden ve dışarıdan destekli hain çeteler ne yazık ki meşru yönetime karşı bir darbe kalkışmasında bulunmuşlardır. Rabbimize Hamd olsun ki başarılı olamamışlardır. Biz Milletin gönüllü bir sivil toplum kuruluşu olarak sonucu ne olursa olsun hiç bir gayri meşru harekete asla izin vermeyeceğimizi bildiririz. Meşruiyetin savunucusu olduğumuzu, gayri meşruluğun, hainliğin karşısında olduğumuzu hatırlatırız. Ülkemizin bundan sonra da bu gibi olumsuzlukların Allah’ın izni ile üstesinden geleceği inancımızı açıklar, yaşadığımız bu acı süreçte hayatını kaybeden bütün şehidlerimize yüce Allah’tan Rahmet, yaralılara acil şifalar dileriz.”

Twitter, Facebook ve www.yym.org adreslerimizden de gerek derneğimizin gerekse üyesi bulunduğumuz Milli İrade Platformu’nun, TGTV’nin açıklamalarını gönüllülerimize bildirdik. Toplantı ve etkinliklerin duyurusunu anında paylaştık. Derken hayat devam ediyor. Çalışmalar, hizmetler devam etmeli. Sürekli kendimizi yenilememiz gerekiyor. Yeni Genel Merkezimizde 21 Temmuz 2016 Perşembe günü ilk konuğumuz Elektronik-Haberleşme Mühendisi ve MMG eski başkanı Avni Çebi oldu. Çebi, “Merhametli Şehirler ve Şehirlerin İnsani Boyutu” Başlıklı bir sunum yaptı. Yoğun katılımın gözlendiği etkinlik gayet verimli geçti.

28 Temmuz 2016 Perşembe günü YYM Genç Akademimizin konuğu Eğitimci-Yazar Mustafa K. Topaloğlu oldu ve “Aile-Toplum” ekseninde bir konuşma yaptı. Bu etkinliklerin üyelerimizin özellikle genç Mimar-Mühendis arkadaşlarımızın daha donanımlı ve hayata hazırlıklı olabilmelerine katkı sağlayacağını düşünüyoruz.

Ülkemizin maruz kaldığı hain darbe girişimine karşı tepkiler artarak devam ediyor. Milletimize destek olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinden ülkemize gelen hukukçuların ortak basın bildirisi 29 Temmuz 2016 tarihinde Marmara Pera Otel’de okundu. Yeryüzü Mühendisleri Derneği olarak etkinliğe katıldık ve görüşlerimizi bu vesileyle bir kez daha dile getirdik. Bildiriye imza atan ülkeler arasında Suriye, Cibuti Ürdün, Makedonya, Kosova, Irak, Cezayir, Yemen, Filistin, Mısır, Suudi Arabistan ve Azerbaycan’da vardı.
Bültenimize Necip Fazıl Kısakürek Üstadımızın dizeleriyle son verelim:

“Mehmed’im, sevinin, başlar yüksekte!
Ölsek de sevinin, eve dönsek de!
Sanma bu tekerlek kalır tümsekte!
Yarın, elbet bizim, elbet bizimdir!
Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir!”

Dr. Ömer Faruk KÜLTÜR
Genel Başkan

Aidat ve Bağışlarınız için Banka Bilgileri:
Kuveyt Türk Katılım Bankası – Erenköy Şubesi. Yeryüzü Mühendisleri,
IBAN: TR65 0020 5000 0084 9421 6000 01

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

2 × 1 =

Created by: BrandEnn
Üst
Takip edin: