Yeryüzü Mühendisleri Derneği Aylık Faaliyet Bülteni… (Ekim-2016)

Merhabalar değerli Yeryüzü Gönüllüleri,
Aylık etkinlik özetlerimizi paylaşmaya devam ediyoruz. Duyurularımıza-etkinliklerimize sosyal medya aracılığıyla https://www.facebook.com/yeryuzumuhendisleri/ ve https://twitter.com/yymuhendisleri ile Web adresimiz, www.yym.org.tr adresimizden de ulaşabilirsiniz.

06 Ekim 2016 Perşembe günü Eğitim Atölyemizin konuğu Karikatürist-Yazar Demirhan Kadıoğlu oldu ve “Yetiştirilmiş Hayatlar” başlıklı bir konuşma yaptı. Yetiştirme yurdunda hayata gözlerini açan Demirhan Kadıoğlu, sanatı ve otobiyogarifi tarzındaki kendi hayatını anlatan son kitabı “Yetiştirilmiş Hayatlar” üzerine konuştu. Kadıoğlu, Sohbet sonrası katılımcılara bir sürpriz yaparak kitaplarına imzanın yanı sıra karikatürlerini de çizdi. Etkinliğimiz gayet renkli ve keyifli geçti.

11 Ekim 2015 Salı günü “10 Kitap, 10 Âlem, 10 Düşünür” etkinliklerimiz kapsamında Abdullah Alperen Tüfekci ve Özge Sena Bigeç konuğumuz oldu. Abdullah Alperen Tüfekci, Özge Sena Bigeç moderatörlüğünde Üstad Sezai Karakoç’un sanatı ve eserlerini irdeledi. Üstadın hayatı ve eserleri üzerine değerlendirilmelerin yapıldığı etkinlik heyecan vericiydi.

13 Ekim 2016 Perşembe günü YYM Gençlik Akademisinin konuğu Gemi İnşa Mühendisi Ayhan Yasan oldu ve “Mühendislik ve Sosyal Bilimler ilişkisi” başlıklı bir konuşma yaptı. Mimari ve mühendisliğin sosyal bilimlerden ayrı düşünülemeyeceğinin altını çizen Yasan, “Böyle düşünmediğimiz takdirde yaptığımız her şey mekanik ve ruhsuz kalır. Bu sebeple bizim bir an evvel ‘Mimari-Mühendislik fıkhı’ oluşturmamız gerekir” dedi.

20 Ekim 2016 Perşembe günü Eğitim Atölyemizin konuğu Prof. Dr. İlgin Kurşun oldu ve “İnsan olma hassasiyeti, Akademisyenlik ve Madenlerimiz” başlıklı bir konuşma yaptı. Geniş katılımın gözlendiği etkinlik gayet verimli geçti…

27 Ekim 2016 Perşembe günü YYM Gençlik Akademisinin konuğu çocuk edebiyatı dalında bir ekol ve seksenin üzerinde kitabı bulunan Şair-Yazar Bestami Yazgan oldu ve “Hadis Burcunda Şiir” başlıklı bir konuşma yaptı. Birbirinden kıymetli şiirlerini bizlerle paylaşan Bestami Yazgan konuşmasını çok sevilen “Gülü İncitme Gönül” şiiriyle bitirdi:

Çiçeklerle hoş geçin,
Balı incitme gönül.
Bir küçük meyve için
Dalı incitme gönül.

Konuşmak bize mahsus,
Olsa da bir güzel süs,
‘Ya hayır de, yahut sus,’
Dili incitme gönül.

Sevmekten geri kalma,
Yapan ol, yıkan olma,
Sevene diken olma,
Gülü incitme gönül.

Başın olsa da yüksek,
Gözün enginde gerek,
Kibirle yürüyerek
Yolu incitme gönül.

Mevlâ verince azma,
Geri alınca kızma,
Tüten ocağı bozma,
Külü incitme gönül.

Dokunur gayretine,
Karışma hikmetine.
Sahibi hürmetine
Kulu incitme gönül.

28 Ekim 2016 Cuma günü YYM Eğitim Atölyemizin konuğu Salih Akkaya oldu ve ” İslam coğrafyasından bir kesit: “Cezayir Değerlendirmesi ” başlıklı bir konuşma yaptı. Akkaya, Cezayir’in işgali ve günümüze kadar uzanan hikâyesini paylaşarak İslam ülkeleri, özellikle bir zamanlar kader birliğimiz olan ülkelerle yakın ilişkiler kurmamızı ve bu ilişkilerimizi sürekli geliştirmemizin önemine değindi.

Dr. Ömer Faruk KÜLTÜR
Genel Başkan

Aidat ve Bağışlarınız için Banka Bilgileri:
Kuveyt Türk Katılım Bankası – Erenköy Şubesi. Yeryüzü Mühendisleri,
IBAN: TR65 0020 5000 0084 9421 6000 01

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

seven − two =

Created by: BrandEnn
Üst
Takip edin: