Yeryüzü Mühendisleri Derneği Aylık Faaliyet Bülteni… (Ağustos-2016)

Merhabalar değerli Yeryüzü Gönüllüleri,
Aylık etkinlik özetlerimizi paylaşmaya devam ediyoruz. Duyurularımıza-etkinliklerimize sosyal medya aracılığıyla https://www.facebook.com/yeryuzumuhendisleri/ ve https://twitter.com/yymuhendisleri ile Web adresimiz, www.yym.org.tr adresimizden de ulaşabilirsiniz.

15 Temmuz “Devlete sabotaj” girişiminin yankıları bilindiği üzere Ağustos ayında da devam etti. Tabii olarak sivil toplum kuruluşları da enerjilerini, çalışmalarını bu eksende yoğunlaştırdı. Toplantılar, nöbetler gece ve gündüz devam etti. Yeryüzü Mühendisleri olarak her ne şartlarda olursa olsun insani yardım çalışmalarının, eğitimlerin, toplantıların özetle hayırlı işlerin kesintiye uğramamasından yanayız. Bu minvalde Eğitim Atölyesi çalışmalarımıza kısa bir aradan sonra tekrar kaldığımız yerden devam etmeye başladık. Ağustos ayının ilk konuğu Anadolu Ajansı Afrika Haberleri Editörü ve Afrika Bölge Temsilcisi İbrahim Tığlı oldu. 05 Ağustos 2016 Cuma günü tertip edilen etkinlikte İbrahim Tığlı, “Afrika Ülkelerinin Durumu ve Mimar-Mühendislere Düşen Görevler” başlıklı bir sunum yaptı. Geniş katılımın gözlendiği etkinlik gayet verimli geçti.

07 Ağustos 2016 Pazar günü Başkomutanımızın davetiyle Yenikapı Meydanında düzenlenen Demokrasi ve Şehitler Mitinginde Yeryüzü Gönüllüleri olarak yerimizi aldık. Milyonlarla tek yürek olmanın heyecanını, gururunu milletimizle birlikte yaşadık. Rabbim milletimizin birliğine göz dikenlere fırsat vermesin inşallah…

YYM Eğitim Atölyemizin 11 Ağustos 2016 Perşembe günü konuğu Şair-Yazar Ekrem Kaftan oldu ve “Vatan mevzu bahis olunca şair hassasiyeti” başlıklı bir konuşma yaptı. “Şiir, çağının seslerinin yankısıdır. Şair bu sesleri işler var gücüyle.” Ekrem Kaftan, 15 Temmuz kalkışması ekseninde şair hassasiyetiyle duygularını bizlerle paylaştı. Kültürün, sanatın, edebiyatın toplumun bütün tabakalarında damarlardaki kan gibi dolaşmasını arzuluyoruz. Ancak o zaman kadim medeniyetimizin izlerini sürecek bir nesil tahayyül edebiliriz. Yeryüzü Mühendisleri olarak buna yürekten inanıyoruz…

25 Ağustos 2016 Perşembe günü konuğumuz Yrd. Doç. Dr. Erkan Çav oldu ve “15 Temmuz 2016 – Devlete Sabotaj Girişimi: ve sosyoloji” başlıklı bir konuşma yaptı.

Bize göre İbni Haldun tarafından temelleri atılan Sosyoloji bilim dalı sanayi devriminden sonra öngörülemeyen sorunların artmasıyla birlikte yeniden gündeme geldi ve Avrupa’da gelişti. Toplumların yapısı, işleyişleri ve sorunları hakkında değerlendirme de bulunmak için hep maddeci-pozitivist, Batı kökenli kalıplar kullanıldı. Atasının maymun olduğunu iddia eden bir anlayış bize ne verebilirdi ki? Ne yazık ki bu tek kutuplu bilim yutturmacasından bizler de nasibimizi ziyadesiyle aldık. Oysaki biz ne Batı, ne de tem anlamıyla Doğu’yuz. İkisinin ortasında, belki ikisinin sentezi, fakat tamamen farklı, özgün bir yapımız var. Bu sebepledir ki günümüz toplumunu açıklamada halktan kopuk akademi camiamız maalesef yetersiz kalıyor. Bizim kendi yol ve yöntemlerimizle sosyolojimizi oluşturmamız gerekiyor. Sosyoloji bir nevi toplum mühendisliğidir. Lakin bu mühendislik tepeden inmeci, elitist bakış açı olarak değil, toplumla barışık, toplum için fayda üreten olarak değerlendirilmelidir. Maalesef bu alan ülkemizde pek rağbet görmemiştir. Ancak belli önemli hadiselerden sonra hatırlanır ve üzerinde durulur olmuştur. Sivil Toplum Kuruluşları öncülüğünde bu tür etkinliklerin, bilgilerin çoğaltılması ve farkındalık oluşturulması taraftarıyız. Etkinliğimiz bu çerçeve de değerlendirilebilir.

Dr. Ömer Faruk KÜLTÜR
Genel Başkan

Aidat ve Bağışlarınız için Banka Bilgileri:
Kuveyt Türk Katılım Bankası – Erenköy Şubesi. Yeryüzü Mühendisleri,
IBAN: TR65 0020 5000 0084 9421 6000 01

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

ten − one =

Created by: BrandEnn
Üst
Takip edin: