Kamerunlular Türk Kebabını İBB’den Öğreniyor
Ülkelerinde Türk restoranı açmayı hedefleyen Kamerunlu gençler, Yeryüzü Mühendisleri Derneği Girişimiyle İstanbul’da… Gençler, İBB Sosyal Tesisleri mutfaklarında iki ay sürecek eğitimle döner ve kebap yapmayı öğreniyor.

Kamerunlu Gençlere Altın Madalyalı Şeflerden Ders

Türk kültürünü tanıtmak amacıyla pek çok önemli çalışmaya imza atan İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu kapsamda Kamerunlu iki genci İBB Sosyal Tesisleri mutfaklarında misafir ediyor. Türk mutfağına has döner ve kebap yapımını öğrenmek isteyen Ahmet Jude ve Muhammed Mustafa adlı Kamerunlu gençler, ağırlıklı olarak Afrika, Ortadoğu ve Orta Asya’da insani yardım çalışmaları yürüten Yeryüzü Mühendisleri Derneği aracılığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ulaştı. İBB’nin talebi olumlu değerlendirmesi üzerine iki genç haftanın altı günü Florya Sosyal Tesisleri mutfaklarında eğitim almaya başladı. 25 Ekim’den bu yana İBB’nin altın madalyalı şeflerinden Hayrettin Kösem gözetiminde et ve et yemekleri yapımını öğrenen Kamerunlu gençler, 2 aylık eğitimin ardından ülkelerinde döner ve kebap ağırlıklı bir restoran açmayı hedefliyor.

Favorileri İskender Kebabı

Ülkelerinde kasaplık mesleği ile uğraştıkları için et ile aralarının oldukça iyi olduğunu anlatan Kamerunlu gençler, daha şimdiden etin nasıl hazırlanacağını ve Türk usulü marine yöntemlerini öğrenmiş bile. Henüz çok kısa bir süre olmasına rağmen ekip arkadaşlarının desteğiyle çok hızlı yol aldıklarını dile getiren Kamerunlu gençler, “Türk kebaplarının hepsi de birbirinden enfes ve lezzetli. Şu an için favorimiz İskender Kebabı ama hepsini öğrenmek istiyoruz” diyor.

“Türklerin misafirperverliğini anlatacağız”

Sadece yemeklerini değil Türk kültürünü de daha yakından tanımak istediklerini anlatan Kamerunlu gençler, Türkiye’de bulunacakları 2 aylık süreyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisleri mutfaklarında geçirecek olmanın kendileri için büyük şans olduğunu dile getiriyor. Jude ve Mustafa, “Türkiye’ye gelmeden önce Türklerin çok sıcakkanlı olduklarını duymuştuk. Ekip arkadaşlarımız sayesinde bu sözün doğruluğunu ve misafirperverliğinizi gördük. Ülkemize gittiğimizde bunu herkese anlatacağız” şeklinde konuşuyor.

“İstanbul’u gezmek için sabırsızlanıyoruz”

Henüz çok kısa bir süredir İstanbul’da olduklarını anlatan Jude ve Mustafa, İstanbul’u gezmek için sabırsızlandıklarını dile getiriyor. İlk fırsatta ekip arkadaşları ile birlikte şehir turuna çıkmak istediklerini anlatan Kamerunlu gençler, “Henüz İstanbul’un tarihi ve turistik mekanlarını gezemedik. Özellikle Sultanahmet, Ayasofya ve Kapalıçarşı’yı merak ediyoruz. Boğaz’dan geçmek de oldukça keyifli olacaktır” diyerek gezi rotalarından bahsettiler.

Kaynak: tesislerimiz.ibb.gov.tr

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

five × four =

Created by: BrandEnn
Üst
Takip edin: