YYM Eğitim Atölyemizin bu hafta ki konusu “Üniversite-Sanayi işbirliğinin kültürel arka planını” Şehir ve Kültür Dergisi Genel Yayın Yönetmeni, Dersaadet Kültür Platformu Başkanı Mehmet Kamil Berse, birikimlerini bizimle paylaşacak. Dernek genel merkezimiz Merkezefendi, Dere Sokak No.5 adresinde yapılacak toplantı 07 Ekim 2015 Çarşamba günü saat:18.30’da başlayacak. Üniversite öğrencilerinin ve kültür-sanat dostlarının kaçırmaması gereken etkinliğe katılım serbesttir.

Mehmet Kamil Berse

Halen doğduğu evde oturmaktadır. Temel eğitimi 150 yıl önce İstanbul’a yerleşen ailesinden aldı, İlkokulu Fatih İlkokulunda Orta ve Liseyi İstanbul İmam Hatip Okulunda okudu. Bursa İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde Üniversiteyi bitirdi. Kendisi için asıl okul; içinde doğup büyüdüğü Kalem Kitabevi olmuştur.

Kültürün, kitabın, gazete ve derginin hamuruyla yoğruldu. Devlet memuru olmadı, sadece kendi işinin patronu oldu, çalışanları onun birlikte kazandıkları arkadaşlarıydı. Birçok konuda ilk olmayı başardı, mücadele etmeyi sevdi, doğru bildiklerinin savunucusu oldu, hiçbir zaman keşkelerin ardına sığınmadı. Hayatı boyunca sosyal faaliyetlerin içinde oldu, kimi zaman siyasi görev kimi zaman sivil toplum kuruluşlarında görev aldı.

Her zaman İfrad ve Tefrid de “her şeyin ortası hayırlıdır” ilkesine bağlı kaldı. Çıkardığı gazete ve dergiler (bazısının sahibi ve genel yayın yönetmeni, bazısının yazı isleri müdürü, bazısının editörü oldu); Dil ve Edebiyat Dergisi kurucu ve Editörlük, Genç Kalemler, Yeniden Doğuş, Vahdet, Cant Osman(mizah), Kalem, Beldemiz Gaziosmanpaşa, Tahtakale… Halen kurucusu olduğu Şehir ve Kültür Dergisinin Editörlüğünü yapmakta, aynı dergide yazılar yazmakta ve Dersaadet Kültür Platformu Başkanlığını yürütmektedir.

Created by: BrandEnn
Üst
Takip edin: