Yardıma Muhtaç Bölgelerde Kimliksiz İnsanlar İçin Biometrik Yardım Takip Sistemi:

Dünyanın bazı bölgelerinde (Orta Afrika, Orta Asya vb) bir insanlık dramı yaşanmaktadır. Milyonlarca vatansız ve kimliksiz insanlar zorla göç ettirilmekte, insani olmayan şartlarda yaşamaya zorlanmakta ve hatta yokluk içinde ölmeleri için ortam hazırlanmaktadır. Çoğunluğu müslüman olan bu insanlar az sayıda yardım kuruluşu tarafından verilen sınırlı sayıda imkanlarda hayata tutunmaya çalışmaktadır. Yardımların mümkün olduğunca yaygın olarak dağıtılması, bir elde birikmemesi, yardımların hem dağıtan hem de dağıtılanlar tarafından suistimal edilmemesi çok önem arzetmektedir. Yardım dağıtımı yapan insanların başka coğrafyadan gelmesi ve simaları ayırt etmekte zorlanmaları, yardımların aile bazında yapılması ancak birden fazla aile bireyinin yardım almak için birden fazla noktaya müracaatta bulunması, yerel dağıtıcılar kullanıldığında yardımların dağıtılmadan güç devşirecek şekilde değişik maksatlarla kullanılabilmesi gibi nedenlerle pek çok sorun ortaya çıkabilmektedir.

İHH için Orta Afrika Cumhuriyetinde meydana gelen benzer bir insanlık dramı için bu tür problemleri çözebilmek maksadıyla YYM bünyesinde genç mühendislerden oluşan bir proje ekibi oluşturulmuştur. Bu ekip 8 ay’a yakın bir çalışma sonucu BİYTAS’ı ( Bİometrik Yardım Takip Sistemi) geliştirmiştir. Sistem taşınabilir bir bilgisayar, parmak izi okuyucu ve yazılımdan oluşmaktadır. Sistem, yardımları veri tabanında proje kapsamlı tutabilmektedir. Yardıma muhtaç kişiler sisteme ID, isim, adres, Parmak izi, Fotoğraf, aile bilgileri ve yardımla ilgili detayları olacak şekilde sisteme kaydedilmektedir. Yardımlar aile bazında takip edilebilmekte, aile fertlerinden biri yardımı aldığında diğerlerinin almasına mani olmaktadır. Parmak izi sistemi ile kimlik kontrolü yapılabilmektedir. Ayrıca yardımın yapıldığı zaman ve yer bilgisi de otomatik olarak kaydedilmektedir. Böylece hem dağıtıcının hem de yardımı alanların sistemi suistimal etmesinin önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca her türlü raporlama imkanı sunmaktadır. Yardımlar PDF dokümanına donüştürülerek değiştirilemez soft doküman halinde saklanabilmektedir. Sistem mümkün olduğunca yardımların izlenebilirliğini sağlamaktadır.

Yeryüzü Mühendisleri mesleğinin gereği olarak geliştirmiş olduğu bu sistemi benzer ihtiyaçları olan yardım kuruluşlarının hizmetine sunmaktadır. Bunun için derneğimizle iletişime geçebilirler. Derneğimiz bu konuda her türlü gerekli teknik desteği vermeyi kendine bir görev kabul etmektedir.

Fotoğrafta yazılımın bazı ekran görüntüleri yer almaktadır

Düşünceni Paylaş

*

E-Posta adresiniz gözükmeyecektir.

12 − 2 =

Üst
Takip edin: